"Yüzü güzel olanın huyu güzeldir" atasözünün anlamı nedir?


Güler yüzlü olmak-Hoşgörü Etiketler: , , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Yüzü güzel olanın huyu da güzel güzeldir atasözü ile anlatılmak istenen insanın yüz güzelliğinin içinin güzelliği yansıtabileceğidir. Güler yüzlü olmak gerçekten de her zaman iyidir. Hoşgörü sahibi, iyi niyetli, uyumlu, temiz yürekli insanlar genellikle güler yüzlü olurlar. Bu özellikleri içinde taşıyan insanların güzellikleri yüzüne yansır. Başka bir değişle yüzü güzel olanın huyu da güzel olur.

Aynı şekilde içinde kötülük olan kişinin duyguları da yüzüne vurur. Bu duygular kişiyi çirkinleştirir.

Siz bu konuda ne dersiniz?

"Yüzü güzel olanın huyu güzeldir" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Yüzü güzel olanın huyu güzeldir" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Yüzü güzel olanın huyu güzeldir" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Yüzü güzel olanın huyu da güzeldir derler. Mahallede huyunun güzelliği yüzüne yansımış bir adam yaşardı. Onu tanıyan herkes, onun gülüşünde insanın içini ısıtan bir şey bulurdu. Onunla sohbet etmek, dertleşmek için insanlar can atardı.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Yüzü güzel olanın huyu güzeldir" atasözünün hikayesi

Yüzü güzel olanın huyu güzeldir atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »