Sevmek Etiketler: , , , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev atasözü bizlere eş, dost ve arkadaş seçerken dış görünüşe bakarak karar vermemiz konusunda uyarmaktadır. Karşımızdaki kişi hakkında karar vermeden önce onu iyi tanımalıyız. Birinde aramamız gereken en büyük özellik; huyunun, ahlakının güzel olmasıdır. Yüzü güzel olanın huyu da güzel olmayabilir.

Bazı insanlar, sahip oldukları dış güzellikleri kadar bir iç güzelliğe sahip olmayabilirler. Uzun sürmesini istediğimiz arkadaşlıklar ve dostluklar veya bir ömür geçirmeyi düşündüğümüz eşi seçerken; onların dış görünüşünün güzelliğinden çok ahlaklı olup olmadığına dikkat etmeli buna göre davranmalıyız.

Unutulmamalıdır ki dış görünüm doğa yasalarına paralel olarak bozulacaktır. Ama iç güzellik asla değişmeyecektir.

Siz arkadaş seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

"Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Yüzü o kadar çirkindi ki, görenler ondan uzaklaşıyordu. Ama onu tanıyanlar onun oldukça yardımsever biri olduğunu biliyordu. Keşke diğer insanlar da yüzü güzel olanı değil huyu güzel olanı sevseler.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev" atasözünün hikayesi

Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »