Yetenekli olmak Etiketler: , , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin (yerinmek) atasözünün anlamı şu şekildedir: Becerikli kişiler toplumda saygınlık kazanırlar. Bu kişiler yetenekleri sayesinde toplumun pek çok ihtiyaçlarına çözüm üretirler. Belirli bir beceriye sahip olmayan insanlar ise hiç bir iş yapamadıklarından dolayı geçimlerini sağlayamazlar. Bu durum onlar için üzüntü vericidir.

Dünyadaki herkesin kendine has bir yeteneği vardır. Bazı insanlar yeteneklerini çok iyi kullanır, bazıları da ömürleri boyunca yeteneklerinin farkına bile varmadan yaşamlarını tüketirler. Bir yeteneğe sahip olmadıklarını düşünerek üzüntü içinde bir yaşam sürerler.

Siz bu atasözünün anlamı hakkında neler söylebilirsiniz? Lütfen yorum bölümüne yazınız.

"Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin" atasözünün hikayesi

Varsa hünerin, var her yerde yerin; yoksa hünerin, var her yerde yerin atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »