Açgözlülük Etiketler: , , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz atasözü, sadece kendi çıkarını düşünen birisinin başına her türlü bela geleceğini anlatan bir sözdür.

Gözü hiç doymayan, daima çıkarını düşünerek hareket eden, bu uğurda her türlü işe kalkışan kimsenin yakasından bela eksik olmaz. Başına bir çok bela gelir.

Bu söze neler eklemek istersiniz?

"Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • O kadar hırslı bir adamdı ki hiç azla yetinmiyordu. Hep daha fazlasını istiyordu. Daha çok para kazanmak için kötü insanlarla iş yapmaya başladı. Hedefe kitlenmiş, gözünü taneden ayırmayan bir kuşa benziyordu. Gözü paradan başka başka bir şey görmediği için sonunda başını büyük bir bela soktu. Kötü adamlar onu tuzağa düşürdü ve tüm parasını kaybetti.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz" atasözünün hikayesi

Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »