"Açın karnı doyar, gözü doymaz" atasözünün anlamı nedir?


Açgözlülük Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Açın karnı doyar, gözü doymaz atasözü iki manaya gelecek şekilde anlaşılabilir.

Bunlardan ilki: Uzun zaman aç kalan birisi, böyle bir durumun verdiği sıkıntıyı hiç aklından atamaz. Kendisine yetecek kadar yiyeceği olmasına ve karnını iyice doyurmasına rağmen, yine aç kalacağından korktuğu için gözü doymak bilmez. Bundan ötürü yemeğin başından ayrılmaz; tüm aklı yiyecektedir.

Atasözünün diğer bir manası ise şudur: Hırslı birisi amacına ulaşmasına rağmen bununla yetinmeyi asla bilmez.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

"Açın karnı doyar, gözü doymaz" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Açın karnı doyar, gözü doymaz" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Açın karnı doyar, gözü doymaz" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • İnsanın gözü aç olmaya görsün. Doymak bilmez bir türlü. Hep daha fazlasını ister. Bu yüzden açın karnı doyar ama gözü doymaz.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Açın karnı doyar, gözü doymaz" atasözünün hikayesi

Açın karnı doyar, gözü doymaz atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »