Erdemli olmak-Zenginlik Etiketler: , Yorum yapılmamış zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır.

Zengin adam, elindeki ile kendine yeten adamdır atasözü ile gerçek zengin kişinin elindeki ile yetinmeyi bilen kişi olduğu vurgulanmıştır. Erdemli olan davranış; elimizdekiyle yani sahip olduklarımızla yetinmeyi bilmektir.

Gözü doymak bilmeyen açgözlü kişiler; ellerinde fazlasıyla bulunan mal, mülk ve paraya rağmen bunlarla yetinmeyip daha fazlasına sahip olmak isterler.

Pek çok imkana sahip olan ile olmayan insanların yapmak istediği şeyler, yaşamak istediği hayatlar; sahip olduklarını ne kadar doğu kullandıklarına bağlıdır.

Akıllı insanlar, sahip oldukları küçük varlıklar ile çok büyük değerleri ortaya çıkarabilirken, dünya malının kazandırdığı güce inanan bilinçsiz insanlar ise o kadar şanslı olmayabilir. Ayrıca olanakları sınırlı olan ve kanaatkar davranan kişinin gönül zenginliği ve iç huzuru, parası çok olan kişilere göre daha fazla olabilir.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

"Zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Zor geçinmesine rağmen yüzünden mutluluk hiç eksik olmuyordu. Onu görenler bunun sebebini hep merak ediyordu. Oysa sadece bir köpeği vardı. Onun zenginliği onu hiç yalnız bırakmayan köpeğiydi. Asıl zenginlik elindekinin değerini bilmektir. Zengin kişi elindeki kendine yeten kişidir.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır" atasözünün hikayesi

Zengin adam, elindeki kendine yeten adamdır atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »