Bencillik-Gösteriş yapmak-Kendini beğenmek-Toplum Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış atasözü; her şeyi kendi bildiğini zanneden bencil kişiler, kendilerini diğer insanlardan üstün görürler anlamında kullanılan bir sözdür.

Başka bir ifadeyle; Elin yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş şeklinde de söylenmektedir.

(Dip not: El; yabancı anlamında kullanılmıştır)

Kendini dev aynasında gören insanlar toplum içinde sevilmeyen kişilerdir. Her şeyi bildiğini zanneden bu ukala insanlar bir çok şeyi kendine mal etmeye kalkarlar ve bu davranışlarıyla da toplum tarafından dışlanırlar.

Pek çok konuda kendini eğitmiş kişiler ise asla kendini beğenmiş şekilde davranmazlar. Bu insanlar, alçak gönüllü kimseler olup toplum tarafından el üstünde tutulurlar.

Kendini beğenmiş bu kişiliğe sahip insanlar için neler eklemek istersiniz?

"El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış" atasözünün hikayesi

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »