Görgüsüzlük Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir atasözü ile kılık kıyafeti, unvanı ne olursa olsun insanlık erdemlerini taşımayan birisinin daima bayağı ve düşük kalacağı vurgulanmaktadır.

Bir insanın değeri, diğer insanlara olan güzel davranışlarıyla artar. İhtişamlı bir zenginliğe kavuşan bir kişi, insani değerlerden ne kadar uzaksa o kadar aşağılık birisidir. Bulunduğu konumdan dolayı değeri artmaz.

Eminiz ki bu konuya yorum yapmak istersiniz.

"Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Çalışkan biri olduğun için iş yerinde iyi yerlere gelmiş olabilirsin. Ama insanlık adına hiç bir şey öğrenmemişsin. Eşeğe altın semer vursalar da eşek yine eşektir. Bunu bilesin.
  • Çok paran olabilir ama bazı değerlere hala sahip değilsin. Eşeğe altın semer de vursalar eşek yine de eşektir.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir" atasözünün hikayesi

Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »