Ağaç-Alçak gönüllülük-Erdemli olmak Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar atasözü, insanlığa eser veren kişilerin daha alçak gönüllü olduklarından bahsetmektedir.

İnsanlığa faydalı eserler veren, erdemli ve bilgili kişiler hiç bir koşulda diğer insanlara tepeden bakmaz. Bu kişiler davranışlarıyla topluma örnek olan kimselerdir.

Bilgili ve erdemli kişilerin toplumda davranışları hakkında önemli bir söz olan bu atasözü hakkında siz neler eklemek istersiniz?

"Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Ömrü boyunca bir çok eser vermiş olan bir yazardı. Kişiliğiyle de çevresindekilere örnek bir insandı. Üretken olmasının yanı sıra alçak gönüllü olmasıyla da bilinirdi. Sanki ağacın meyvesi olunca başını aşağı salması gibi insanlara tepeden asla bakmazdı.
  • Yapmış olduğu resimlerle ünlü bir ressam olmasına rağmen asla toplumdan uzak bir yaşam sürmedi. Bir ağacın meyvesi olduğunda başını eğdiği gibi kim olursa olsun çevresindekilere hep saygılı davrandı.
  • Yıllarca süren yolculuğundan sonra evine dönebilmişti. Gezdiği ülkelerden hikayeler getirmişti yanında. Bu yolculuk onu değiştirmişti elbet. Artık meyve veren bir ağaç gibi çevresine ve doğaya daha saygılı bir insana dönüşmüştü.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar" atasözünün hikayesi

Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »