"Yuvayı yapan dişi kuştur" atasözünün anlamı nedir?


Aile-Kadın Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Yuvayı yapan dişi kuştur atasözünün anlamı: Ailenin temelini kadınlar oluşturmaktadır. Aileyi ayakta tutan yegane varlık kadındır. Tüm ailenin düzeninden geçimine, ayakta kalabilmesinden mutluluğuna kadar kadın, aile bireyleri içerisinde çok büyük sorumluluğa sahiptir.

Bir evin yönetimini, geçim düzenini ve ailenin mutluluk içinde bir yaşam sürmesini sağlayan kadın, sahip olduğu bu sorumlulukları bilinçli bir şekilde uygularsa o kadının ailesi huzurlu ve mutlu olacaktır.

Günümüzde ailenin geçim derdini erkek ile birlikte yüklenen kadının yükü elbette daha da artmıştır. Bundan dolayı ailede farklı görevlere sahip aile fertlerinin de aile kurumuna katkı vermesi şarttır.

Sizlerin düşünceleri bizim için önemli. Yorum bölümüne fikirlerinizi paylaşınız lütfen!

"Yuvayı yapan dişi kuştur" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Yuvayı yapan dişi kuştur" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Yuvayı yapan dişi kuştur" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Yuvayı yapan dişi kuştur" atasözünün hikayesi

Yuvayı yapan dişi kuştur atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »