"Yaşın yanında kuru da yanar" atasözünün anlamı nedir?


Adalet-Toplum-Yardımlaşmak Etiketler: , Yorum yapılmamış default thumbnail

Yaşın yanında kuru da yanar atasözünün ilk anlamı ile sanki suçu bulunmayan birinin de cezalandırıldığı gibi bir sonucuna varabiliriz. Bu sonuç başta adaletsiz gibi gözükmektedir. Fakat asıl anlatılmak istenen şey bu değildir.

Sosyal canlılar olmamız sebebiyle bizler, pek çok grubun içinde yer almaktayız. Grup içinde bir kişinin yapmış olduğu bir hata, pek çok kişiye zarar verebilir. Eğer bu kişiye bir ceza verilecekse önce bu kişinin düşmüş olduğu hatanın sebebi araştırılmalıdır. Belki de gereken desteği göremeyen kişi, bilgisizliği sonucu bu yanlışa düşmüştür. Bu hatanın asıl sorumlusu ona gereken desteği vermeyenler olabilir.

Bir topluluk içinde suçsuz olmalarına rağmen, suçu işleyen kişilerle beraber aynı cezaya tabi olan kişiler, ne kadar haksızlığa uğramış gibi gözükseler de bulundukları topluluğu düzeltmedikleri ya da düzeltmek için çaba göstermedikleri için bu cezaya maruz kalmış olabilirler.

Askerlikte bir bölüğün bir cezayı topluca çekmesi bu durumu oldukça net bir şekilde ortaya koymaktadır. Burada bölüğe verilen cezanın amacı herkese ceza vermek değil; sosyal yardımlaşmayı arttırmak, birlik ve beraberliği sağlamaktır.

Peki bu konuda siz nasıl bir düşünceye sahipsiniz?

"Yaşın yanında kuru da yanar" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Yaşın yanında kuru da yanar" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Yaşın yanında kuru da yanar" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Yaşın yanında kuru da yanar" atasözünün hikayesi

Yaşın yanında kuru da yanar atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »