"Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir" atasözünün anlamı nedir?


Davranış-Güzel konuşmak-Toplum Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir atasözü, zekice söylenmiş bir insanlar üzerindeki olumlu etkisi ile, ahmakça söylenmiş bir sözün insanlar üzerindeki olumsuz etkisini karşılaştırmıştır.

Sözün insan ilişkilerinde etkisi çok büyüktür. Söylenmiş öyle güzel sözler vardır ki; neredeyse insanları büyüleyerek onların güzel işler yapmasın sebep olur. Akıllıca söylenmiş bir söz, ikna edici ve işlerin yola girmesini sağlar.

Öyle ölçüsüz sert sözler vardır ki; karşıdaki kişiyi sinirlendirip söyleyenin öldürülmesine bile yol açabilmektedir. Sert ve ölçüsüz sözler ise karşımızdaki kişiyi sinirlendirir. Hatta söyleyenin ölümüne bile neden olabilir.

Bu atasözüne eklemek istedikleriniz nelerdir?

"Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir" atasözünün hikayesi

Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »