"Şeytanın dostluğu darağacına kadardır" atasözünün anlamı nedir?


Çıkarcılık-Dostluk Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözü; kurnaz, düzenbaz ve kötü niyetli kişilerin dostluğunun zor zamanlarda biteceğini ve böyle insanların beraber yürüdüğü kişiyi yarı yolda bırakacağını anlatan bir sözüdür.

Bazı insanlar vardır ki şeytana pabucunu ters giydirir. Bu karaktere sahip kişiler; kurnaz, hilebaz, alçak ve kötü kimselerdir. Böyleleri bazı insanları kendi çıkarları için her türlü yola sürüklerler, kandırıp yoldan çıkararak tehlikeli işlere sokabilirler. Tüm bunları yaparken kendisi ile beraber olduğu yalanını söylerler. Fakat bir bela ve felaketle karşılaştıklarında ise onu ortada bırakıp kaçarlar.

Bu atasözünden çıkarılacak ders şudur: Kimlerle arkadaşlık yaptığımıza çok dikkat etmeliyiz. Bize iyilik yapıyor gibi görünen kişilerden de uzak durmalıyız.

Bu söze neler eklemek istersiniz?

"Şeytanın dostluğu darağacına kadardır" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Şeytanın dostluğu darağacına kadardır" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Şeytanın dostluğu darağacına kadardır" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Şeytanın dostluğu darağacına kadardır" atasözünün hikayesi

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »