"Saklama samanı gelir zamanı" atasözünün anlamı nedir?


Tutumluluk Etiketler: , , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Saklama samanı gelir zamanı atasözü nasıl tutumlu olacağımızı açıklayan çok güzel atasözlerimizden birisidir.

Bir şey çok değersiz olsa da onu hemen atmamalıyız, saklamalıyız. Zamanı geldiğinde değersiz gibi gözüken o şey lazım olabilir ve işimize yarayabilir.

Bu atasözünün önemi hakkında siz ne eklemek istersiniz?

"Saklama samanı gelir zamanı" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Saklama samanı gelir zamanı" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Saklama samanı gelir zamanı" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Bir bilgisayar tamircisi olarak eski bilgisayar parçalarını depomda hep saklarım. Tamirini yapacağım bozuk bilgisayarlar için bu parçalar epey yararlı oluyorlar. Bundan dolayı şu lafı hiç aklımdan çıkarmıyorum: “Sakla samanı, gelir zamanı”.
  • Küçükken doğada yürüyüş yaptığım zamanlarda ilginç şekilleri olan ağaç ve bitki yapraklarını, çantamdaki günlüğümün sayfaları arasında saklardım. Bunları yıllarca biriktirdim ve hiç atmadım. Büyüyüp kocaman bir adam olduğumda topladığım bu yapraklardan devasa bir koleksiyon meydana getirdim. Sonrasında bu koleksiyonumu kendi web sitem üzerinden yayınlamaya başladım. Yaprak koleksiyonum tahminimden çok fazla bir ilgi gördü. Sonra anladım ki: “Sakla samanı, gelir zamanı”.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Keep a thing seven years and you’ll find a use for it.

Yedi yıl bir şeyi sakla, onu nasıl kullanacağını bulacaksın.

"Saklama samanı gelir zamanı" atasözünün hikayesi

Saklama samanı gelir zamanı atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »