"Gülü seven dikenine katlanır" atasözünün anlamı nedir?


Aşk-Sevmek Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Gülü seven dikenine katlanır atasözü, bir insanın sevdiği bir kişinin, bir işin veya bir nesnenin tüm kusurlarına rağmen onlardan gelecek tüm sıkıntılara katlanacaktır anlamında kullanılan bir sözdür.

İnsan başarılı olmak için uğraş verdiği bir iş ya da çok sevdiği bir kimse yüzünden pek çok sıkıntı çekse bile bu durum onda bir rahatsızlık yaratmaz. Kendisini her türlü rahatsız eden durumlara rağmen bunlara katlanır.

Siz bu atasözü için neler eklemek istersiniz?

"Gülü seven dikenine katlanır" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Gülü seven dikenine katlanır" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Gülü seven dikenine katlanır" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Tüm zorluklarına rağmen işini yine de çok seviyordu. Çünkü gülü seven dikenine katlanır.
  • Sevdiğim kız çok nazlıydı. Gülü sevdiğimden dikenine de katlanıyordum.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Gülü seven dikenine katlanır" atasözünün hikayesi

Gülü seven dikenine katlanır atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »