"Geç olsun, güç olmasın" atasözünün anlamı nedir?


Başarı-Sabırlı olmak Etiketler: , , , Yorum yapılmamış geç olsun, güç olmasın

Geç olsun, güç olsun demek; yapılan işlerin başarıya veya sonuca ulaşması adına birtakım engellerin ortadan kaldırılması için fazla zaman harcanmasının zararı yoktur demektir.. Amaca geç ulaşmak, hiç ulaşamamaktan daha iyidir.

Çağımızın bizlere sunmuş olduğu en büyük imkanlardan biri de elbette ki her şeyin oldukça hızlı bir şekilde cereyan etmesidir. Ancak pek çok kişi de bu hızın kurbanı olmuş durumda. Bir şeyi hızlı yapabilmek adına çoğu zaman detayları gözden kaçırıyor veya hiç önemsemiyoruz.

Bu atasözü hakkında sizler neler söylemek istersiniz?

"Geç olsun, güç olmasın" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Geç olsun, güç olmasın" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Geç olsun, güç olmasın" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Rota olarak kullandığımız bu patika ne kadar kötü ve zorlu olsa bile, en iyi bildiğimiz bu patikayı takip etmek zorundayız. Eğer bunu yapmazsak açıkçası yolumuzu kaybedebiliriz. Geç olsun ama güç olmasın!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Better late than never

Amaca geç ulaşmak, hiç ulaşamamaktan daha iyidir.

"Geç olsun, güç olmasın" atasözünün hikayesi

Geç olsun, güç olmasın atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »