Dostluk-Vefa Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez atasözü; iyi günlerin, paylaşılan güzel şeylerin hatırına eski dostlar birbirlerini her zaman korur ve kollar anlamında kullanılan bir sözdür.

Eski dostlar, aralarında meydana gelen küçük dargınlıklara rağmen asla birbirlerine düşman olmazlar. Yeni kurulan dostluklarda ise henüz sıkı bir bağlılık oluşmamıştır. Yeni dostlar, eski dostlar gibi vefalı değildir.

Eski dostluklar; acı, tatlı birçok günleri beraber yaşandığı zamanlardan beri gelen dostluklardır. Yaşanmış pek çok hatıra, onları sıkı sıkıya birbirine bağlamıştır. Aralarında ufak tefek dargınlıklar olsa da eski dostlar hiç bir zaman düşman olamazlar. Bunun bedeli az olmayan bir zaman dilimiyle ödenmiştir çünkü. Yeni dostlar arasında sıkı bir bağ oluşmadığı için bu dostluklar henüz güvenilebilecek sağlamlığa ulaşmamıştır.

Dostluk kavramına vurgu yapan bu söz hakkında neler söylemek istersiniz?

"Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • Acısıyla tatlısıyla yıllarını paylaştığı güzel dostları vardı. Ancak biri ile uzun süredir görüşmüyordu. Birbirlerine darılmışlardı. Eski dosttan düşman olmayacağını bildiği için bir gün onu telefon ile aramaya karar verdi. Çünkü yeni dostlarının vefalı olmadığını anlamıştı.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez" atasözünün hikayesi

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »