"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" atasözünün anlamı nedir?


Bencillik-Çıkarcılık-Davranış-Psikoloji-Toplum Etiketler: , , Yorum yapılmamış default thumbnail

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın atasözü; kendisine bir zararı dokunmayan insanların, yaptığı kötülüklere göz yuman biri bencillik yapmaktadır anlamında kullanılan bir sözdür.

Sadece kendini düşünen, kendisine zarar gelmemesinden dolayı yapılan kötülüklere göz yuman kişiler bencil insanlardır. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki bu duyarsız davranışından ötürü en sonunda kendi de zarar görecektir.

Duyarlı insanlar, kendisine yapılmayan kötülüklere de ses çıkaran kişilerdir. Toplumsal düzenin devam etmesi için bu gereklidir.

Bencilce davranış şekline çok güzel bir örnek teşkil eden bu atasözüne neler eklemek istersiniz?

"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" atasözü ile ilgili örnek cümleler

  • ATA SÖZLERİ

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" atasözünün hikayesi

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »