"Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş" atasözünün anlamı nedir?


Akıl-Para Etiketler: , Yorum yapılmamış default thumbnail

Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş atasözü; para akıl öğretir, güzel giyinmek ise yürüyüş öğretir anlamında kullanılmaktadır. Para ve güzel giyinmek insanların tüm görünüş ve kişiliklerini baştan sona etkileyecektir.

Daha çok olanaklara, çevreye sahip insanlar, daha güzel işlere kalkışmaları kolay olacaktır. Bu kişiler, böylece farklı şeyler öğrenecek ve kendini daha çok geliştirebileceklerdir. Parası bol olan kişi, başkalarının aklından geçirmediği güzel işler de yapabilirler.

Giysileri kötü olduğu için eskiden toplum içinde sıkılarak yürüyen bir kimse de güzel kıyafetler giydiği zaman dikkati çekecek kadar farklı yürüyecektir.

Siz bu atasözü hakkında neler söylemek istersiniz?

"Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş" atasözüne benzer olan atasözleri

Bir atasözü, içinde bulunduğumuz bir durumu o kadar güzel anlatır ki; o durumu açıklayabilmek için bir çok cümle bile yeterli olmaz. Buna karşın atasözlerinde evrensel değerlere ve olumsuz davranışlara vurgu yapan birden fazla aynı anlama gelen sözler bulunmaktadır.

İlgili atasözüne benzer bir atasözü eklenmemiş.

"Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş" atasözüyle zıt anlamlı atasözleri

Etrafımızdaki her şey karşıtıyla var olmaktadır. Bu zıtlık olgusu doğal olarak atasözlerine de yansımıştır. Atasözlerinde olumlu öğütler verilmesine karşın yalnızca çıkarcılığı öne çıkaran, olumsuz örnek teşkil eden sözler de vardır. Çelişkili atasözleri, toplumda farklı düşünen toplulukları ve bu topluluklar arasındaki ayrılıkları ortaya koymaktadır.

İlgili atasözüyle zıt anlamlı olan bir atasözü eklenmemiş.

"Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş" atasözü ile ilgili örnek cümleler

    Bu atasözü ile ilgili henüz örnek bir cümle kurulmamış!

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya atasözünün ingilizce anlamı

Bu bölümde ilgili atasözünün farklı kültürlerdeki atasözlerine karşılık gelen çevirisi yer almaktadır.

Bu atasözüne karşılık gelen ingiliz atasözü veya ingilizce karşılığı eklenmemiş!

"Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş" atasözünün hikayesi

Akça, akıl öğretir; don, yürüyüş atasözü ile ilgili henüz bir hikaye bulunmuyor!

Kültür Mirası Atasözleri

Atasözleri belli bir toplumun ya da tüm insanlığın yaşam felsefesini ortaya koymaktadır. İnsanlık ile var olan sevgi, kıskançlık, bencillik, dostluk, düşmanlık vb. duygular evrensel kavramlardır. Bundan ötürü bu duyguları iyi bir şekilde yansıtan atasözleri de evrensel olarak kabul görmektedir.

Atasözlerine kısaca özlü sözler diyebiliriz. Atalarımız; günlük yaşamlarının içinde, iş hayatlarında, akraba yahut arkadaşlık ilişkilerinde, doğada meydana gelen olaylar karşısında ve benzeri durumların tamamına elde ettikleri bilgi ve deneyimleri sonraki nesillere aktararak, çağını yaşayan insanların da aynı yanlışa düşmesine mani olmak istemişlerdir.

Atasözlerinin en temel özellikleri arasında öğüt vermeleri, kalıplaşmış olmaları ve halka mal olup yeni nesillere aktarılmaları yer almaktadır. Bu özellikleri ile atasözleri günümüz insanı için birer miras niteliği taşımaktadır. Bazı zamanlarda bir atasözü, içinde olduğumuz bir durumu öylesine güzel anlatır ki; o durumu tarif etmek için kitap dolusu sözler bile o kadar etkili olamaz.

Devamını oku »